2CH0600MR016A
- Item Code: KEN 5873025
- Mfg Part No: 5873025
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.70/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 2CH0600MR016A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 6x6x16x50 | Material #: 5873025
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2362 in |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |