2CH1100MR025A
- Item Code: KEN 5873037
- Mfg Part No: 5873037
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $106.73/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 2CH1100MR025A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 11x11x25x76 | Material #: 5873037
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.9843 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4331 in |
| Diameter (Metric) | 11mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |