2CH1400ML050A
- Item Code: KEN 5873042
- Mfg Part No: 5873042
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $224.73/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 2CH1400ML050A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 14x14x50x100 | Material #: 5873042
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.9685 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |