2CH1200ML045B
- Item Code: KEN 5873054
- Mfg Part No: 5873054
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $117.93/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 2CH1200ML045B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 12x12x45x100 | Material #: 5873054
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.7717 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |