2BN0300DL007A
- Item Code: KEN 5874067
- Mfg Part No: 5874067
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $57.76/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL BN Metric DIN | ANSI: 2BN0300DL007A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM BN 2FL 3x6x7x57 | Material #: 5874067
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.2756 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2441 (57mm) |