2BN1000DL019A
- Item Code: KEN 5874164
- Mfg Part No: 5874164
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $96.24/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL BN Metric DIN | ANSI: 2BN1000DL019A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM BN 2FL 10x10x19x72 | Material #: 5874164
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.8346 (72mm) |