2BN0800MR040A
- Item Code: KEN 5874198
- Mfg Part No: 5874198
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $81.90/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL BN Metric nonDIN | ANSI: 2BN0800MR040A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM BN 2FL 8x8x40x100 | Material #: 5874198
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.5748 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |