2BN1200MR025A
- Item Code: KEN 5874200
- Mfg Part No: 5874200
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $122.72/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL BN Metric nonDIN | ANSI: 2BN1200MR025A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM BN 2FL 12x12x25x75 | Material #: 5874200
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.9843 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |