2BN1400MR032A
- Item Code: KEN 5874203
- Mfg Part No: 5874203
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $258.45/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL BN Metric nonDIN | ANSI: 2BN1400MR032A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM BN 2FL 14x14x32x89 | Material #: 5874203
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.5039 (89mm) |