HARVI III Taper BN 8x14x39x100x4DEG
- Item Code: KEN 5970218
- Mfg Part No: 5970218
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $353.97/EA
Description
Product Group: C1 | Brand: KMT | ANSI Catalog: UJBE0800A6CP | Grade: KCSM15
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.5354 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |