UDDE1600A5ARP KC643M
- Item Code: KEN 6063443
- Mfg Part No: 6063443
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $421.40/EA
Description
Material Description: CARBIDE ENDMILL UDDE 16MMX32MM R=6 | ANSI Catalog: UDDE1600A5ARP | Grade: KC643M | Product Group: Varimill II TiSC HP Sqr Mlt fl DIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |