UDDE2000A5ARP KC643M
- Item Code: KEN 6063444
- Mfg Part No: 6063444
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $626.57/EA
Description
Material Description: CARBIDE ENDMILL UDDE 20MMX38MM R=6 | ANSI Catalog: UDDE2000A5ARP | Grade: KC643M | Product Group: Varimill II Ti SC HP Sqr Mlt fl DIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4961 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 4.5276 (115mm) |