UGDE2000A5BRP KC643M
- Item Code: KEN 6063450
- Mfg Part No: 6063450
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $857.46/EA
Description
Material Description: HARVI II ENDMILL D=20 Z=5 R=6 LOC 5XD | ANSI Catalog: UGDE2000A5BRP | Grade: KC643M | Product Group: Varimill IITi SC HP Sqr odd fl long
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 3.9370 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 6.5354 (166mm) |