UGDE2500A5BRP KC643M
- Item Code: KEN 6063471
- Mfg Part No: 6063471
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,242.41/EA
Description
Material Description: HARVI II ENDMILL D=25 Z=5 R=6 LOC 5XD | ANSI Catalog: UGDE2500A5BRP | Grade: KC643M | Product Group: Varimill II Ti SC HP Sqr odd fl long
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 4.9213 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 7.4803 (190mm) |