UDDE2500B5ARP KC643M
- Item Code: KEN 6064696
- Mfg Part No: 6064696
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $935.82/EA
Description
Varimill II Ti SCHP Sqr Mlt fl DIN | Material Description: CARBIDE ENDMILL UDDE 25MMX45MM R=6 | UDDE2500B5ARP | Grade: KC643M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.7717 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 5.3150 (135mm) |