UGDE1600A5ARP KC643M
- Item Code: KEN 6064700
- Mfg Part No: 6064700
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $479.83/EA
Description
Varimill II Ti SC HP Sqr odd fl long | Material Description: HARVI II ENDMILL D=16 Z=5 R=6 LOC 3XD | UGDE1600A5ARP | Grade: KC643M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.8898 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 4.3307 (110mm) |