UGDE2500A5ARP KC643M
- Item Code: KEN 6064702
- Mfg Part No: 6064702
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,090.86/EA
Description
Varimill II Ti SC HP Sqr odd fl long | Material Description: HARVI II ENDMILL D=25 Z=5 R=6 LOC 3XD | UGDE2500A5ARP | Grade: KC643M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .2362 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 2.9528 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |