ABDE1200A3ARL K600
- Item Code: KEN 6066131
- Mfg Part No: 6066131
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $233.51/EA
Description
Alum- Wiper SC HP Sqr Tapered | Material Description: MaxiMet F.ALU R=2.5 D=12 Z=3 38D | ABDE1200A3ARL | Grade: K600
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0984 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |