ABDE1600A3ARL K600
- Item Code: KEN 6066132
- Mfg Part No: 6066132
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $446.10/EA
Description
Alum - Wiper SC HP Sqr Tapered | Material Description: MaxiMet F.ALU R=2.5 D=16 Z=3 38D | ABDE1600A3ARL | Grade: K600
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0984 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.9449 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 4.3307 (110mm) |