UKDV0500Y4CU KCPM15
- Item Code: KEN 6072334
- Mfg Part No: 6072334
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $116.21/EA
Description
Grade: KCPM15 | ANSI Catalog: UKDV0500Y4CU | Material Description: D-L HARVI 4F 1/2XDL12X3/4 S
Tech Specs
Back To Top| Stock Status | In Stock |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Overall Length | 1.7165 (43.6mm) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Diameter (Metric) | 12.7mm |
| # Flutes | 4 |
| Coating | KCPM15 |
| Brand | Kennametal |
| End Style | Square End |
Substitute Items
HEL 30497
4 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 52257
4 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 4.1250" (4-1/8) Reach - APLUS Coated
LEARN MORE