GP SC End Mill 3FL 4x4x19x63
- Item Code: KEN 6143986
- Mfg Part No: 6143986
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $45.04/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0400MX019A | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |