GP SC End Mill 3FL 16x16x56x110
- Item Code: KEN 6144062
- Mfg Part No: 6144062
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $298.95/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH1600MX056A | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 2.2047 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.3307 (110mm) |