GP SC End Mill 3FL 3x6x4x50
- Item Code: KEN 6146872
- Mfg Part No: 6146872
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.70/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0300DK004A | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | KC633M |
| Length of Cut | 0.1575 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |