GP SC End Mill 3FL 5,5x6x7x54
- Item Code: KEN 6146878
- Mfg Part No: 6146878
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $48.15/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0550DK007A | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | KC633M |
| Length of Cut | 0.2756 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2165 in |
| Diameter (Metric) | 5.5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.1260 (54mm) |