GP SC End Mill 3FL 3,5x6x4x50
- Item Code: KEN 6146892
- Mfg Part No: 6146892
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $47.64/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0350DK004B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | KC633M |
| Length of Cut | 0.1575 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1378 in |
| Diameter (Metric) | 3.5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |