GP SC End Mill 3FL 7x8x8x58
- Item Code: KEN 6146898
- Mfg Part No: 6146898
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $55.70/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0700DK008B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | KC633M |
| Length of Cut | 0.3150 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2756 in |
| Diameter (Metric) | 7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2835 (58mm) |