GP SC End Mill 3FL 12x12x12x73
- Item Code: KEN 6146901
- Mfg Part No: 6146901
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $104.31/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH1200DK012B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | KC633M |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.8740 (73mm) |