GP SC End Mill 3FL 18x18x18x84
- Item Code: KEN 6146904
- Mfg Part No: 6146904
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $302.92/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH1800DK018B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | KC633M |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.3071 (84mm) |