GP SC End Mill 3FL 1x3x4x38
- Item Code: KEN 6146906
- Mfg Part No: 6146906
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.21/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0100MS004A | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.1575 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0394 in |
| Diameter (Metric) | 1mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.4961 (38mm) |