GP SC End Mill 3FL 2x3x6,3x38
- Item Code: KEN 6146908
- Mfg Part No: 6146908
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.21/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH0200MS006A | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.2480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0787 in |
| Diameter (Metric) | 2mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.4961 (38mm) |