GP SC End Mill 3FL 10x10x22x76
- Item Code: KEN 6146937
- Mfg Part No: 6146937
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $81.82/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH1000MS022B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.8661 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |