GP SC End Mill 3FL 16x16x26x92
- Item Code: KEN 6146971
- Mfg Part No: 6146971
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $292.23/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH1600DL026B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |