GP SC End Mill 3FL 18x18x26x92
- Item Code: KEN 6146972
- Mfg Part No: 6146972
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $344.22/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: 3CH1800DL026B | Grade: KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |