F2AH0040AWS30L060 KC639M
- Item Code: KEN 6433258
- Mfg Part No: 6433258
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $89.01/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0157 in |
| Diameter (Metric) | 0.4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |