F2AH0180AWS30L270 KC639M
- Item Code: KEN 6433286
- Mfg Part No: 6433286
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $94.30/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.1063 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0709 in |
| Diameter (Metric) | 1.8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |