F2AL1000AWL30 KC639M
- Item Code: KEN 6433630
- Mfg Part No: 6433630
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $233.05/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.3937 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |