F2AL1600AWX30 KC639M
- Item Code: KEN 6433676
- Mfg Part No: 6433676
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $698.85/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 5.5118 (140mm) |