F4AL0300AWL30L040 KC639M
- Item Code: KEN 6433709
- Mfg Part No: 6433709
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $136.75/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.1575 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |