F4AL1000AWL30L150 KC639M
- Item Code: KEN 6433720
- Mfg Part No: 6433720
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $325.59/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5906 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |