F4AT0800AWL20R005 KC639M
- Item Code: KEN 6524795
- Mfg Part No: 6524795
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $286.23/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.3150 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 3.5433 (90mm) |