F4AT1000AWM20R005 KC639M
- Item Code: KEN 6524813
- Mfg Part No: 6524813
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $312.53/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.1969 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 2.7559 (70mm) |