F6AV0600ADL45 KC639M
- Item Code: KEN 6524827
- Mfg Part No: 6524827
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $111.66/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2362 in |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 2.2441 (57mm) |