F6AV0800ADL45 KC639M
- Item Code: KEN 6524831
- Mfg Part No: 6524831
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $160.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |