F6AV1000AWL45 KC639M
- Item Code: KEN 6524836
- Mfg Part No: 6524836
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $219.87/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 3.1496 (80mm) |