F6AV1200AWL45 KC639M
- Item Code: KEN 6524838
- Mfg Part No: 6524838
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $273.38/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4173 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 3.6614 (93mm) |