F6AV1600AWX45 KC639M
- Item Code: KEN 6524840
- Mfg Part No: 6524840
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $603.20/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.8898 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 4.2520 (108mm) |