F8AV2000AWX45 KC639M
- Item Code: KEN 6524842
- Mfg Part No: 6524842
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $863.24/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 8 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 2.3622 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 4.9606 (126mm) |