F8AV2500AWX45 KC639M
- Item Code: KEN 6524844
- Mfg Part No: 6524844
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,370.58/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 8 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0591 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 2.9528 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |