F2AL0100AWM30E160 KC639M
- Item Code: KEN 6559906
- Mfg Part No: 6559906
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $106.73/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.0630 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0394 in |
| Diameter (Metric) | 1mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 2.5591 (65mm) |