H1TE4RA1600N024HAR300M KCSM15
- Item Code: KEN 6676280
- Mfg Part No: 6676280
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $217.61/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .1181 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.9449 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |